Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 140 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Wielki Tydzień w Kalwarii Zebrzydowskiej

środa, 04 kwietnia 2007 14:50
Skocz do komentarzy
               

W Kalwarii Zebrzydowskiej od wieków w szczególny sposób obchodzone są święta Wielkiej Nocy i Wielki Tydzień. Alumni bernardyńskiego seminarium, przewodnicy grup pielgrzymkowych oraz pielgrzymi z różnych regionów Polski inscenizują pasyjne sceny biblijne.

Według opisów ewangelicznych tuż przed świętami paschy mieszkańcy Jerozolimy witali Jezusa jako niekorowanego króla. dzieci machały na jego cześć gałązkami palmowymi a przechodnie ścielili szaty pod nogi oślęciu, na którym jechał.

Sanktuarium kalwaryjskie to jedyne miejsce w Polsce, gdzie zakonnicy odgrywają również scenę wyrzucenia kupców ze świątyni.

Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę. Wówczas wierni ujrzą sceny uczty u Szymona i zdrady Judasza.

W Wielki Czwartek uroczystości zaczną się od sceny obmycia przez Chrystusa nóg apostołom. Później, w procesji dróżkami kalwaryjskimi, wierni będą podążali za Jezusem i apostołami na Ostatnią Wieczerzę. Zobaczą modlitwę w ogrodzie oliwnym, scenę pojmania Jezusa, a także przesłuchania Zbawiciela przed Najwyższą Radą.

W Wielki Piątek rano procesja wyruszy spod Domu Kajfasza przez Ratusz Piłata i kościół Ukrzyżowania do kaplicy Grobu Pana Jezusa na szczycie góry Ukrzyżowania, gdzie do niedzieli będzie trwała adoracja. Moment ten wieńczy Misterium Męki Pańskiej. Przez całą drogę aktorzy - ojcowie bernardyni oraz świeccy z różnych rejonów południowej Polski - będą odgrywać sceny męki i śmierci Zbawiciela.

W Niedzielę Zmartwychwstania wierni wezmą udział w porannej procesji, podczas której z Kaplicy Grobu Pańskiego do Bazyliki Głównej zostanie przeniesione ciało Jezusa w eucharystii. Odprawiona zostanie msza święta rezurekcyjna.

Tradycje misteriów pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej sięgają czasów powstania sanktuarium na początku XVII wieku. Początkowo odbywały się tylko w Wielki Piątek. Aby jednak lepiej ukazać obchodzoną tego dnia pamiątkę zbawienia, zaczęto wprowadzać postacie Chrystusa, apostołów i niektórych osób wymienionych w ewangeliach lub tradycji chrześcijańskiej.

  

  

  

    

      

Strona sanktuarium kalwaryjskiego

Podziel się
oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

sobota, 18 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  637  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starsze

Imieniny

Konieczko – najmądrzejszy z czwórki głównych bohaterów. Przeczytał wszystkie książki z biblioteczki swojego ojca. Jego wiedza przeszkadza mu w komunikacji, jąka się przez to, że myśli szybciej niż mówi. Konieczko wierzy w moc nauki, planuje zostać przewodniczącym Fundacji Nobla. Chce zgromadzić wokół siebie grupę największych naukowców świata i stworzyć broń, która da mu panowanie nad światem.

Anusiak – jeden z czwórki głównych bohaterów. Syn chłopa i działacza związkowego. Nie idzie na żaden kompromis i nie wchodzi w układy. Chce założyć związek zawodowy, który obejmie swoim zasięgiem cały świat. Najbardziej niekulturalny z całej czwórki

Maślana – jeden z czwórki głównych bohaterów. Najbogatszy i najsprytniejszy, dla niego władza to pieniądze na koncie, które otworzyli mu rodzice na ósme urodziny. Maślana uważa, że wszystko można kupić. W wieku trzydziestu lat chce zostać prezesem Banku Światowego

Czesio – jeden z czwórki głównych bohaterów. Zombie, mieszka na cmentarzu. Skumulowały się w nim wszystkie możliwe wady genetyczne i rozwojowe, więc dopiero po śmierci mógł się dobrze poczuć. Chce zostać piosenkarzem i tworzyć gorzkie żale. Stanowi ważny element gry podobnej do "kamień, papier, nożyce". W grze tej biorą udział dwie osoby, które wybierają lewe lub prawe oko oraz trzecia uderzająca Czesia w plecy. Zwycięzcą jest ten, który trafnie wybrał oko, które mu wypadnie przy uderzeniu. Czesio w przeciwieństwie do pozostałej trójki bohaterów jest bardzo uprzejmy i miły

Opinia o moim bloogu


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Informacje na bieżąco

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 637

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl